30 września 2013

KLUSKI ŚLĄSKIE


Kluski śląskie gościły lub nadal goszczą na każdym polskim stole. Tradycyjnie są to okrągłe kluski z dodatkiem mąki ziemniaczanej z niewielkim wgłębianiem na środku. Jednak ile domów, tyle pomysłów na kluski. Moja mama lubi robić je w wersji krojonej, gdyż jest zdecydowanie prostsza i szybsza w wykonaniu. Kształtem różnią się od tradycyjnych klusek, ale smakują równie dobrze.

Przepis na kluski śląskie jest pielęgnowany i przekazywany w rodzinach z pokolenia na pokolenie. Materiały archiwalne dowodzą, iż jest to potrawa bardzo popularna na Śląsku. "(…) jak przyszły święta lub wesela robiono kluski z dodatkiem gotowanych ziemniaków, jajka i mąki kartoflanej. Takie kluski jednak nie były przygotowywane przez gospodynie, „nie poradziły”, a tylko przez kucharkę (…)."

Przygotowanie klusek jest banalnie proste. Uważać należy podczas gotowania, żeby kluski nie rozpłynęły się w garnku. W Polsce znanych jest wiele rodzajów klusek, ale na terenie Śląska Opolskiego do najbardziej popularnych należą kluski śląskie, które nazywane są również kluskami biołymi, guminowymi, gumionymi, gumiklyjzami lub kartofelmelklezami.

Większość gospodyń przygotowuje ciasto na kluski śląskie "na oko", dodając mąkę do uzyskania odpowiedniej konsystencji. Tak tez robi moja mama, więc wyduszenie z niej sprecyzowanego przepisu lub chociażby właściwych proporcji graniczyło z cudem.





KLUSKI ŚLĄSKIE

1 kg ziemniaków
mąka ziemniaczana (około 1/3 objętości ziemniaków)
1 żółtko

Obierz i ugotuj ziemniaki do miękkości. Odcedź, dokładnie utłucz lub przeciśnij przez praskę. Odstaw do ostudzenia. Wystudzone ziemniaki wyłóż na stolnicę obsypaną mąką. Uformuj dołek w masie ziemniaczanej i nasyp do niego mąki ziemniaczanej. Zagnieć. Ponownie zrób zagłębienie, wbij jajko i zagnieć ciasto. Jeśli ciasto będzie zbyt rzadkie dodaj mąki.

Z ciasta uformuj niewielkie kuleczki (pod wpływem gotowania napęcznieją), lekko je spłaszcz i palcem zrób dziurkę. W dużym garnku zagotuj osoloną wodę. Kluski wrzuć partiami do osolonego wrzątku i gotuj od wypłynięcia na wolnym ogniu przez około 5 minut. Sprawdź stopień ugotowania próbując jedną kluskę.

Kluski wyjmuj łyżką cedzakową. Podawaj z pieczenią i sosem, np. pieczarkowym.




10 komentarzy:

  1. Kluseczki są świetne. Uwielbiam z sosem mięsnym albo grzybowym. Moja mama robi je zawsze okrągłe i z dziurką, ale fakt, kształt nie ma często takiego znaczenia, kiedy chodzi nam o czas. :)

    OdpowiedzUsuń
  2. u mnie też dziś kluski śląskie:) Twoje zdjęcia powodują, że mam ochotę wgryźć się w monitor! :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Masz rację w tym co piszesz. Ile domów tyle przepisów. Wszystkie smakują. Ale sposób na szybkie zrobienie klusek poprzez krojenie jest dobry i...kupuję go :)

    OdpowiedzUsuń
  4. These Polish dumplings are tempting...I have never made Polish version of dumplings. Sounds awesome!

    OdpowiedzUsuń
  5. Kluski śląskie - moje ulubione. Zgadza się, każda gospodyni robi je "na oko". Musiałabyś zobaczyć moją mamę jak śmigają jej kluski na stolnicy...Przypuszczam, że tuzin by miała, zanim sięgniesz po nóż. Zawsze jestem pod wrażeniem, jak ciasto u niej furga... Sama nie mam takiej wprawy, ale kluska śląska musi mieć dziurkę, sos sie w niej zbiera ;). Pozdrawiam i dziękuję, że o klyjzach napisałaś :)

    OdpowiedzUsuń
  6. Skąd masz ten talerz? Moja mama ma bardzo podobne naczynie, coś w rodzaju pojemnika na cukier albo mąkę, właśnie w takie wzory jak u Ciebie :)

    OdpowiedzUsuń
  7. To zastawa mojej mamy. Ceramika z Włocławka :)

    OdpowiedzUsuń
  8. Krojone to po prostu kopytka!!!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie do końca, bo ciasto na kopytka robi się z mąką pszenną ! ! !

      Usuń

Dziękuję za Twój komentarz, Mam nadzieję, że do mnie wrócisz!