15 listopada 2012

AKCJA ZDROWE ŚWIĘTA - BOŻE NARODZENIE
healthy holiday - christmas



Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas radości, celebrowania posiłków i spotkań z bliskimi. Większość z tego czasu spędzamy za stołem, suto zastawionym pysznymi, ale często tłustymi i kalorycznymi potrawami. W tym wyjątkowym dla nas okresie, trudno jest zachować zdrowy rozsądek i oprzeć się pachnącym, staropolskim potrawom, domowym wypiekom i kolorowym przekąskom. A przecież nikt nie lubi uczucia wzdętego i przepełnionego brzucha. Po trzech dniach przejadania się, zwykle okazuje się, że spodnie skurczyły się o rozmiar, a brzuch wydaje dziwne odgłosy niezadowolenia.

Jak uniknąć poświątecznej niestrawności, dodatkowych kilogramów i nie utracić cudownego świątecznego nastroju? Rozwiązanie jest proste. Aby zachować zdrowie i szczupłą talię na sylwestrową zabawę, wystarczy wprowadzić do świątecznego menu lżejsze zamienniki tradycyjnych potraw.

Krok 1 - zamień ilość na jakość
Podczas jedzenia około 90 procent smaku czujemy w pierwszym kęsie, a smak i aromat potrawy spada z każdym kolejnym napełnieniem ust. By w pełni cieszyć się smakiem świątecznych potraw, wybieraj te skomponowane z najlepszych składników i delektuj się nimi. Powolne przeżuwanie małych kęsów pozwala rozkoszować się smakiem i powoduje, że uczucie sytości pojawia się szybciej.

Krok 2 - zastępuj produkty o wysokim Indeksie Glikemicznym, tymi z niskim IG
W rankingu amerykańskiej Glicemic Index Foundation, indeks glikemiczy (IG) klasyfikuje węglowodany dostarczane w pokarmie w zależności od tego, jak wpływają one na poziom glukozy we krwi. Wybór produktów o niskim indeksie glikemicznym, czyli takich, które powodują tylko niewielkie wahania w stężeniu glukozy, zmniejszają ryzyko chorób serca i cukrzycy, jest kluczem do długiego, zdrowego życia.

Krok 3 - kremowe desery zastąp owocowymi
Ciastka maślane, kremowe torty i ciasta ucierane zawierają duże ilości tłuszczów nasyconych, pochodzących z masła. Istnieją ciasta i desery, które pomimo niskiej zawartości tłuszczu są pyszne i z powodzeniem mogą zastępować ich niezdrowe odpowiedniki. Moje ulubione to beztłuszczowe serniki i jogurtowe lody z owocami.

Krok 4 - wykazuj zaangażowanie w spożywanie posiłku, zamiast emocjonalnego jedzenia
Wszyscy jesteśmy podatni na przejadanie się pod wpływem emocji.  W te Święta, postaraj się jak najwięcej czasu spędzić z rodziną, przyjaciółmi, zdecydowanie nie wolno Ci zostawać samemu. Zaskocz ich serwując im świadomie skomponowane, zdrowe posiłki. Poczujesz, że robisz dla nich coś wyjątkowego. Serwujesz miłość i zdrowie na talerzu. Po pysznym obiedzie zabierz swoich bliskich na długi spacer, powspominajcie minione Święta, porzucajcie się śnieżkami.

Krok 5 - zrezygnuj z wysokoprocentowych alkoholi na rzecz lekkich koktajli
Dowiedziono, że picie lekkich koktajli, zamiast wysokoprocentowych alkoholi zmniejsza ilość przyjmowanych kalorii. Zastępując tradycyjną wódkę lżejszymi alkoholami nie ryzykujesz, że utracisz kontrolę nad ilością spożywanych przekąsek.


W ramach akcji ZDROWE ŚWIĘTA zachęcam Was do stworzenia:

  • ulepszonych wersji tradycyjnych przepisów, tak aby były one zdrowsze i lżejsze,
  • propozycji na niskokaloryczne, nietradycyjne dania, które idealnie wpisują się w atmosferę Świąt Bożego Narodzenia,
  • przepisów na zdrowe, smaczne, lekkie i aromatyczne desery,
  • alternatywy dla świątecznych drinków w postaci zdrowych koktajli, bogatych w witaminy i składniki odżywcze.

Zachęcam Was do dodawania przepisów na stronie akcji na Durszlaku.

Czekam na Wasze propozycje do Świątecznego Menu w wersji Light do 16 grudnia 2012 roku.

Z najlepszych przepisów stworzę Zdrowe Świąteczne Menu, a autora przepisu, który znajdzie się na pierwszym miejscu nagrodzę świątecznym upominkiem.


Kod należy skopiować i wstawić na swoją stronę.
Zdrowe Święta - Boże Narodzenie

2 komentarze:

  1. zaczynam już myśleć jak by tu ulepszyć moje świąteczne przepisy .... podoba mi się ten wątek, obżarstwo to nic dobrego

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za Twój komentarz, Mam nadzieję, że do mnie wrócisz!